Volejte: Pondělí- Pátek: 8:00 - 18:00
kristyna@zapecova.cz+420 733 284 824

Další várka kompenzačních bonusů, tentokrát pro dohodáře!

7 října, 2020
Kristýna Zápecová

Kompenzační bonus pro OSVČ a s.r.o. už není žádná novinka, včera 29.6 ale vláda schválila i bonus pro dohodáře.

Přesně řečeno, vláda schválila novelu zákona o kompenzačním bonusu Ministerstva financí navrhující státní pomoc pro lidi, kteří pracovali na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a platili nemocenské pojištění.

O jakou maximální výši bonusu se bude jednat?

Lidé pracující na DPP/DPČ si budou moci zpětně požádat o kompenzační bonus za období od 12. března do 8. června 2020, a to ve výši 350 korun denně. Celkově tedy o částku 31 150 Kč.

Dle vyjádření Aleny Schillerové by o podporu v této výši mohlo požádat nejvýše 116 tisíc dohodářů, kteří zatím zůstali bez státní podpory. Na bonus tak mají dosáhnout z velké části ohrožené skupiny, jako jsou přivydělávající senioři, studenti, pečující o zdravotně postižené či matky na mateřské.

Kdy budou přijímány žádosti o bonus?

Peníze mají lidem pracujícím na DPČ a DPP vyplácet finanční úřady. Musí to ale ještě schválit parlament a podepsat prezident. 

Stejně jako u OSVČ a společníků s.r.o. budou peníze vyplácet finanční úřady, které začnou přijímat žádosti neprodleně po nabytí účinnosti zákona. Projednání úprav se předpokládá na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny. Zasedání se má uskutečnit 10. července, a to ve zrychleném legislativním procesu.

O kompenzační bonus se bude moci dle návrhu žádat nejdéle do konce třetího kalendářního měsíce od nabytí účinnosti novely.

Pokud hledáte účetní, která Vám s tím vším pomůže, neváhejte mě kontaktovat.

Splňujete podmínky nároku na kompenzační bonus pro DPČ a DPP?

  • Podmínkou nároku je, že daná osoba pracovala nejméně 4 z 6 měsíců před krizí (od 1. října 2019 do 31. března 2020) na pojištěnou dohodu.
  • Dále muselo dojít k omezení nebo úplnému znemožnění výkonu vaší pracovní činnosti z důvodu koronavirové krize.
  • V neposlední řadě, musíte být účasni na nemocenském pojištění. Nemocenské pojištění si dohodáři platí, pokud jejich příjmy přesahují za měsíc u DPČ 3000 Kč a u DPP 10 000 Kč.
  • Podobně jako u kompenzačního bonusu pro podnikatele nemají na podporu nárok osoby, které vedle DPP nebo DPČ vykonávají jiné zaměstnání.

Čestné prohlášení, tentokrát nestačí!

Při předešlých kompenzačních bonusech, stačilo přidat k žádosti čestné prohlášení. To se v tomto případě mění, k žádosti o bonus bude třeba doložit kopii příslušné dohody a mzdových listů nebo jiné relevantní potvrzení od zaměstnavatele

Domluvte si se mnou nezávaznou konzultaci

Pokud hledáte schopnou účetní, neváhejte mne kontaktovat.
NAPSAT SI O TERMÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zápecová financial

GDPR

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram