Další várka kompenzačních bonusů – tentokrát pro DPP a DPČ! - Zápecová Financial

Další várka kompenzačních bonusů – tentokrát pro DPP a DPČ!

Kompenzační bonus pro OSVČ a s.r.o. už není žádná novinka, 29. června ale vláda schválila i bonus pro dohodáře, které zasáhla koronavirová krize.

Kompenzační bonus pro OSVČ a s.r.o. už není žádná novinka, 29. června 2020 ale vláda schválila i bonus pro dohodáře.

Přesně řečeno, vláda schválila novelu zákona o kompenzačním bonusu Ministerstva financí navrhující státní pomoc pro lidi, kteří pracovali na dohodu o provedení práce (DPP), nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a platili nemocenské pojištění.

Jaká je maximální výše bonusu?

Lidé pracující na DPP/DPČ si budou moci zpětně požádat o kompenzační bonus za období od 12. března do 8. června 2020, a to ve výši 350 korun denně. Celkově tedy o částku 31 150 Kč.

Dle vyjádření Aleny Schillerové by o podporu v této výši mohlo požádat nejvýše 116 tisíc dohodářů, kteří zatím zůstali bez státní podpory. Na bonus tak mají dosáhnout z velké části ohrožené skupiny, jako jsou přivydělávající senioři, studenti, lidé pečující o zdravotně postižené či matky na mateřské dovolené.

Kdy budou přijímány žádosti o bonus?

Peníze mají lidem pracujícím na DPČ a DPP vyplácet finanční úřady. Musí to ale ještě schválit parlament a podepsat prezident. 

Stejně jako u OSVČ a společníků s.r.o. budou peníze vyplácet finanční úřady, které začnou přijímat žádosti neprodleně po nabytí účinnosti zákona. Projednání úprav se předpokládá na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny 10. července, a to ve zrychleném legislativním procesu.

O kompenzační bonus se bude dle návrhu moci žádat nejdéle do konce třetího kalendářního měsíce od nabytí účinnosti novely.

Pokud hledáte účetní, která Vám s tím vším pomůže, neváhejte mě kontaktovat.

Podmínky pro nárok na kompenzační bonus pro DPP/DPČ

  • Podmínkou nároku je, že daná osoba pracovala nejméně 4 z 6 měsíců před krizí (od 1. října 2019 do 31. března 2020) na pojištěnou dohodu.
  • Dále muselo dojít k omezení nebo úplnému znemožnění výkonu pracovní činnosti z důvodu koronavirové krize.
  • V neposlední řadě musíte být účastni na nemocenském pojištění. Nemocenské pojištění si dohodáři platí, pokud jejich příjmy přesahují 3000 Kč/měsíc u DPČ a 10 000 Kč/měsíc u DPP.
  • Podobně jako u kompenzačního bonusu pro podnikatele nemají na podporu nárok osoby, které vedle DPP nebo DPČ vykonávají jiné zaměstnání.

Čestné prohlášení tentokrát nestačí!

Při předešlých kompenzačních bonusech stačilo přidat k žádosti čestné prohlášení. To se v tomto případě mění. K žádosti o bonus bude třeba doložit kopii příslušné dohody a mzdových listů, nebo jiné relevantní potvrzení od zaměstnavatele.

Sdílejte článek na:

Máte zájem o naše služby?

Zavolejte nám nebo napište přes kontaktní formulář