Změny DPH pro e-shopy v roce 2021. Co vám nesmí uniknout? - Zápecová Financial

Změny DPH pro e-shopy v roce 2021. Co vám nesmí uniknout?

On-line podnikání s sebou nese řadu povinností a písemností, které není radno zanedbat. Na jaké změny v DPH si dát pozor v roce 2021, jsme pro vás shrnuli v následujícím přehledu.

On-line podnikání s sebou nese řadu povinností a písemností, které není radno zanedbat. Na jaké změny v DPH si dát pozor v roce 2021, jsme pro vás shrnuli v následujícím přehledu.

Rozšiřuje se zvláštní režim jednoho správního místa

Ptáte se, co to „jedno správní místo“ znamená? Jedná se o elektronický systém, který zjednodušuje povinnosti související s DPH pro podnikatele prodávající své zboží nebo služby v rámci zemí Evropské unie.

Pokud jako e-shop prodáváte zboží do jiných členských států EU, musíte sledovat obrat pro plátcovství v každé zemi. Při překročení limitu obratu v jiné zemi (klidně i na Slovensku) se v dané zemi musíte registrovat k DPH. Tím pádem odevzdáváte dvě přiznání ve dvou různých státech.

V rámci zjednodušení plnění povinností k DPH je proto pro poskytovatele vybraných činností zaveden zvláštní režim jednoho správního místa. Tento režim se označuje také jako tzv. Mini One Stop Shop (dále jen „MOSS“), od 1. 7. 2021 přejmenován na OSS.

OSS umožňuje zaregistrovat se elektronicky k DPH v jednom členském státě a prodávat zboží na dálku na území celé Evropské unie. Jako podnikatel se tak vyhnete registraci k DPH ve více členských státech.

Jak MOSS funguje?

Jako daňový subjekt máte možnost soustředit veškeré své ohlašovací povinnosti do jedné země Evropské unie, a to prostřednictvím nového daňového čísla jedinečného pro každý z režimů jednoho správního místa (OSS). Finanční úřady členských států si následně DPH přerozdělí. 

V České republice je pro MOSS místně příslušným (správcem daně) Finanční úřad pro Jihomoravský kraj. V rámci jednotného správního místa pak bude možné zvolit si specifické režimy podle vlastní situace:

  • OSS v rámci EU,
  • OSS pro subjekty mimo EU,
  • OSS pro dovoz do EU.

Zároveň se tento režim rozšíří na poskytování veškerých služeb konečným spotřebitelům – nepodnikatelům.

Nové povinnosti pro obchodování za použití elektronického rozhraní

Elektronickým rozhraním je myšleno elektronické tržiště, portál či jiná platforma. Může to být například poskytnutí služby od Uberu, dodání zboží od Amazonu nebo zprostředkování ubytování přes platformu Airbnb.

Nově budou mít provozovatelé těchto online platforem povinnost vést záznamy o všech obchodech, které se jejím prostřednictvím uskuteční. Tyto záznamy budou muset uchovávat pro účely DPH po dobu 10 let.

Nově se také zavádí další pravidla pro stanovení místa plnění při elektronickém obchodování – cílem je omezení daňových podvodů.

Osvobození od DPH při dovozu malých zásilek ze zahraniční se ruší

Nakupujete zboží ze zahraničí? Balíčky nejen z Číny se vám bohužel prodraží. Aktuálně jsou zásilky ze zahraničí v hodnotě do 22 EUR osvobozeny od DPH. Evropská Rada ale schválila nový daňový balíček, který tuto výhodu zruší, a to od 1. července 2021. Pokud tedy využíváte Dropshipping, měli byste detailně prověřit své zásobování ze zemí mimo EU.

Nové limity pro clo a DPH

Od 1. července platí tyto limity:

  • Veškeré zásilky do 150 EUR – s DPH a bez cla.
  • Zásilky nad 150 EUR – s DPH i se clem (nutná celní deklarace).

Vedle zrušení osvobození od DPH bude zavedena také nutnost zastoupení přepravce v celním řízení. To stojí kolem 200 Kč.

Celnímu řízení se však dá vyhnout otevřením výdejního skladu či prodejny na území Evropy. Čínské e-shopy proto pružně reagují a otevírají nové sklady a kamenné prodejny po celé Evropě. Náklady na poplatky za celní řízení v takovém případě odpadnou.

Potřebujete se poradit ohledně účetnictví, nebo byste ho raději rovnou svěřili profesionálům? Rádi vám pomůžeme.

Zjistit více o službách účetní kanceláře Zápecová Financial >>

Sdílejte článek na:

Máte zájem o naše služby?

Zavolejte nám nebo napište přes kontaktní formulář