Pozor! Část změn v DPP se upravuje a posouvá na leden 2025

Pozor! Část změn v DPP se upravuje a posouvá na leden 2025

Většina změn dle novely zákoníku práce týkajících se dohodářů, které měly být účinné od 1. července 2024, se odkládá na leden příštího roku. Mění se navíc podmínky a pravidla, která budou odlišná od těch původních, obsažených v tzv. konsolidačním balíčku. Pojďme se podívat, co nás čeká.

Změny v zákoníku práce naplánované na 1. ledna 2025

V rámci tzv. konsolidačního balíčku byly představeny změny týkající zdanění a zpojistnění dohod, které měly vstoupit v platnost 1. července 2024. Po intervencích odborníků, kteří originální návrh kritizovali jako nerealizovatelný, se však platnost změn posouvá až na 1. ledna 2025, navíc v pozměněné podobě. 

A co se tedy na rok 2025 plánuje? Pojďme se na to podívat.

  • Navrhuje se zavést speciální režim tzv. „oznámené dohody“ (podle § 7a až § 7c zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Tento režim bude moci u dohod o provedení práce využít pouze jeden jediný zaměstnavatel, který jako první toto oznámí České správě sociálního zabezpečení (obdobným způsobem jako u oznámení slevy při zkráceném úvazku).
  • Účast na nemocenském pojištění pak u zaměstnance v režimu oznámené dohody vznikne při dosažení měsíčního limitu 25 % průměrné mzdy (do 30. 6. 2024 zůstává limit ve výši 10 000 Kč, od 1. 7. 2024 se mění na částku 10 500 Kč). Pokud zaměstnavatel bude uplatňovat režim oznámené dohody, nebude mít již další povinnost vůči zdravotním pojišťovnám, ty budou potřebné informace získávat přímo od ČSSZ.
  • Příjem z dohod o provedení práce u ostatních zaměstnavatelů bude podléhat odvodu nemocenského pojištění, pokud bude sjednána odměna ve výši alespoň 4 000 Kč měsíčně, nebo bude v daném měsíci dosaženo rozhodného příjmu alespoň ve výši 4 000 Kč.

Tyto změny jsou plánované až s účinností od 1. 1. 2025.

Stručný přehled změn ohledně DPP

Pro jednodušší orientaci jsme pro vás připravili stručný harmonogram změn v zákoníku práce týkajících se zaměstnávání dohodářů na DPP, které v posledním roce vstoupily v platnost nebo jsou naplánované.

Říjen 2023

Leden 2024

  • Zaměstnanci na dohodu získávají nárok na dovolenou.

Červenec 2024

  • Oznamovací povinnost zaměstnavatelů vůči okresní správě sociálního zabezpečení o zaměstnancích na DPP.

Leden 2025:

  • Zavedení režimu „oznámené dohody“ s pojistným limitem 10 500 korun pro účast na pojištění u hlavního zaměstnavatele.
Sdílejte článek na:

Máte zájem o naše služby?

Zavolejte nám nebo napište přes kontaktní formulář